Kas jāņem vērā, izvēloties ģimenes auto


Meklējot ģimenes auto, visbiežāk tiek apskatītas lietotas automašīnas, jo lietoto auto tirgus Latvijā ir tiešām plašs un piedāvā izvēles iespējas dažādās cenu kategorijās – no ekonomiskām lietotām līdz pat luksusa mazlietotām automašīnām. Atliek izvērtēt savas ģimenes vajadzības, finansiālās iespējas un pievērst uzmanību tām specifikācijām, kas aktuālas ģimenes automašīnai.

  • Cik lielai ģimenei automašīna paredzēta

Ģimenes auto izvēlē viens no būtiskākajiem faktoriem ir tas, cik liela ir ģimene, cik cilvēku ikdienā pārvietosies ar auto. No tā atkarīgs, uz kādas ietilpības automašīnām skatīties. Ja pāris ir divatā, ar vienu vai diviem maziem bērniem, tad pietiekami ērts būs klasisks sedans, hečbeks vai universālis. Ja ģimenē ir pieci un vairāk cilvēki, tad droši vien jāskatās minivena, mikroautobusa un citu ietilpīgo automašīnu virzienā.

  • Cik ilgi plānots braukt ar šo auto

Vēl viens nozīmīgs faktors – cik ilgi ģimene izmantos šo auto. Ja pērk auto ilgākam laikam un neplāno to tik drīz mainīt, tad jārēķinās, ka bērni aug, rodas arvien vairāk mantu, ko pārvadāt. Ja plāno vēl bērnus, arī tas jāņem vērā un jāapskata lietotas automašīnas, kas ir pietiekami ietilpīgas un pēc gada vai diviem jau nebūs par šauru, kur varēs salikt vairākus autosēdeklīšus.

  • Vai auto ir praktisks un ērts

Praktiskums noteikti ir viena no galvenajām lietām, ja runa ir par ģimenes auto. Ikdienas menedžments ģimenē ar bērniem ir izaicinošs. Automašīnā jāietilpst pirkumiem, bērnu ratiem, sporta aprīkojumam un daudz kam citam. Pirms lietotas automašīnas iegādes noteikti jāizmēra bagāžas nodalījums un jāpārliecinās, ka tajā var ielikt bērnu ratus saliktā veidā un citas lietas, bez kurām no mājas ārā nedodaties.


Praktiskam un ietilpīgam jābūt ne tikai bagāžas nodalījumam, bet arī salonam. Vai ir pietiekami daudz vietas kājām, vai ir saules aizsargi logiem, vai ir vieta, kur droši nolikt bērniem vajadzīgās mantas salonā, lai viss ir pa rokai un brauciens mierīgāks. 

  • Kāds būs auto ikdienas pielietojums

Pirms ģimenes auto iegādes noteikti jāizvērtē, kā tas ikdienā tiks izmantots – cik gariem braucieniem, pa kādu ceļa segumu, cik daudz mantu jāvadā, ikdiena paiet pilsētā vai uz lauku ceļiem. Tas ļaus labāk saprast, vai piemērotāka ir automašīna ar dīzeļa vai benzīna dzinēju, cik tai vajadzētu būt jaudīgai un lielai, lai veiksmīgi manevrētu un tiktu galā ar laika apstākļu un vides radītajiem izaicinājumiem.

  • Cik automašīna ir droša

Drošības ziņā, izvēloties ģimenes auto, nevajadzētu pieļaut nekādus kompromisus. Pirms lietotas automašīnas iegādes noteikti jāizpēta tās reitingi drošības testos. Priekšroku vēlams dot auto zīmoliem, kuri drošību izvirzījuši par prioritāti.


Jāpārliecinās, vai automašīnā ir mūsdienīgie drošības risinājumu, it īpaši tie, kas attiecas uz bērniem, piemēram, child lock, logu kontrole, ISOFIX stiprinājumi bērnu sēdeklītim u. c. Protams, arī visi modernie elektroniskie aisistenti būs tiešām noderīgi – uzlabos drošību un sniegs ērtības gan braukšanas, gan parkošanās laikā.

  • Kādas ir auto ekspluatācijas izmaksas

Budžeta plānošana ģimenēs ir ļoti svarīga, jo bērni aug, vajadzības mainās, pieaug izmaksas. Tāpēc jāparēķina, cik noskatītā automašīna ir ekonomiska, kādas ir ekspluatācijas izmaksas – patēriņš, nodokļi, apdrošināšana, remonts u. c. Vai auto uzturēšana atbilst ģimenes budžeta iespējām? Ja ģimenes auto iegāde par pilnu summu uzreiz nav iespējama, risinājums var būt bezprocentu auto līzings.

  • Vai auto salons ir viegli tīrāms

Mazi bērni – tas nozīmē nekārtību ne tikai mājā, bet arī automašīnā. Labā ziņā ir tā, ka bērni izaug un ar laiku paliek labāk, bet pirmajos viņu dzīves gados jārēķinās, ka auto salons būs jātīra biežāk. Tāpēc jāpatur prātā arī tas, cik viegli varēs veikt salona tīrīšanu, kāda ir sēdekļu krāsa un materiāls. Izvēloties auto, kura salons ir grūtāk tīrāms, jāpadomā par sēdekļu aizsargiem, lai nevajadzētu bieži veikt salona ķīmisko tīrīšanu, kā arī salons nezaudētu savu labo izskatu.